fbpx

Popraw kreatywność w biznesie tej wiosny. To fundament silnej marki.

Wiosna już tuż tuż. Bez wątpienia przyroda lubi być kreatywna i zaskakiwać nas kolorami, dzwiękami i zapachami. Czy Twoja kreatywność w biznesie jest równie bogata? Czy czujesz, że nie możesz jej w sobie obudzić po zimie i potrzebujesz wsparcia?        

Warto się chwile zastanowić czym właściwie jest kreatywność? Napewno jest czymś, czego nie możemy dotknąć. Dlaczego? Bo kreatywność to przede wszystkim emocje. To to co nas ekscytuje i co ma swój cel.         

Trzeba również pamiętać, że kreatywnością należy zarządzać, trzeba ja mierzyć i poprawiać kiedy mamy z nią problem. Ale jak tego dokonać? Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci wrócić na właściwe tory. Oto cztery proste sposoby na poprawę kreatywności.    

Pracuj z odpowiednimi osobami, aby generować nowe pomysły

Z punktu widzenia anatomii człowieka jak wiesz wszyscy mamy dwie półkule w naszych mózgach – prawą i lewą. Każda z nich pełni różne funkcje:

– Lewa półkula mózgu jest werbalna, analityczna i logiczna.

– Prawa zaś jest wizualna, holistyczna i intuicyjna.

Oczywiście najlepsze pomysły wynikają z zastosowania obu procesów myślowych, ponieważ kiedy połączysz prawą półkulę mózgu, która pozwala na rozważenie nieoczekiwanych możliwości z lewą półkulą, która jest dobra do logicznego rozważania różnych możliwości lub do krytykowania i udoskonalania pomysłów, sukces murowany.

Zrozumienie własnych preferencji myślowych pomoże Ci świadomie zastosować oba procesy myślowe do problemu i stworzyc kreatywne rozwiązanie. Możesz także poszukać kolegów i koleżanek do pracy zespołowej, których naturalne tendencje myślowe uzupełniają Twoje własne, a wtedy praca w zespole będzie jeszcze bardziej kreatywna.  

Ustrukturyzuj swoje praktyki pracy pod kątem kreatywności

Równie ważny jak praca z innymi w celu generowania pomysłów, jest sposób, w jaki z nimi pracujesz. Kultura organizacyjna musi wspierać współpracę chociażby poprzez możliwość wymiany informacji między ludźmi czy departamentami. Partnerskie relacje są kluczowe (czytaj mój porzedni blog). Jeśli pracujesz w odosobnieniu i jesteś zamknięty we własnej bańce dostajesz pomysły tylko od ludzi, którzy się w tej bańce znajdują wraz z Tobą. Poszerz horyzony!

Pamiętaj, aby zweryfikować zamieżone cele i opracować plan do ich osiągnięcia. Oczywiście jeżeli nie masz dobrej strategi na zrealizowanie planu nie licz na ogromy sukces. Zacznij małymi krokami. Zaplanuj dzień, tydzień, miesiąc, rok i dalej. Dream big and make it happen! Pomyśl o planie długoterminowym, to taki rzut oka na przyszłość. Bądź proaktywny i elastyczny. Wiedz, że świat biznesu to nie próżnia, a na Twoje działania ma wpływ naprawdę wiele czynników. Miej oczy i uszy szeroko otwarte.  

Korzystaj z technologii, która wesprze Twoje kreatywne myślenie

Wielu uważa, że „technologia to wynalazek niebios.” Odpowiednie rozwiązania technologiczne mogą „add the value” do naszych pomysłów, mogą wspomóc procesy myśleniowe czy też ich implementację. Aczkolwiek wiedz, że nieodpowiednio dobrane rozwiązania technologiczne, bądź technologia, która stwarza problemy i jest zawodna, zamiast poprawić kreatywność w firmie może jej tylko zaszkodzić. Nikt nie chce przecież pracować w stresujacym środowicku. A jak wiadomo stres niszczy marzenia.       

Daj swojemu mózgowi przerwę

Mała czarna, a może hazelnut latte z pianką na dwa palce dobrze Ci zrobi. Sam wybierz jaki rodzaj relaksu jest dla Ciebie najlepszy. Dla mnie to spacer, głęboki oddech i oderwanie oczu od ekranu. Z takiej perspektywy świat jest piękniejszy, a myśli szybciej krążą po głowie. Dla mnie praca nocna to również sposób na generowanie pomysłów, nie wiam jak jest u Ciebie, ale do mnie najlepsze pomysły przychodzą właśnie w nocy, ale o tym w następnym blogu (keep an eye).

Podsumowanie

Kreatywność potrzebuje inteligencji, pomysłu, odwagi i szczęśliwego trafu. Kochaj swój biznes, pasja do czegoś, nad czym pracujesz, ma kluczowe znaczenie.   

Kreatywność jest narzędziem strategicznym. To fundament silnej marki. Twój klient oczekuje od Ciebie zwinności, sprytu i kreatywności, a to wymaga pracy, wysiłku i współpracy.

Kamila Zołotar BA (Hons) MSc MCIM